Поврзете се со нас

Македонија

„Мајсторката“ за Пелистер, следи полуфинале со ТФТ

Објавено

на

Foto:facebook.com/kkpelisterbitola

Пелистер е последниот патник во полуфиналето на кошаркарскиот плејоф во најсилниот домашен шампионат.

Составот од Битола не дозволи изненадување и го разби Феникс 2010 со 81:56 во „мајсторката“ која се одигра вечерва во градот на конзулите. Доста борба понудија првите 20 минути (36-34), но по паузата видовме доминација на фаворитот со две моќни четртини од 26-11 и 19-11 и затоа триумфот е изразен со 25 разлика.

Комплетната стартна петорка кај домаќините беше двоцифрена, листата ја предводеше Стајиќ со 19 кошеви. Хот кај поразените имаше дабл-дабл од 22 кошеви и 11 скокови.

Полуфинален ривал на избраниците на Илиевски ќе им биде составот на ТФТ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни