Поврзете се со нас

Свет

Мајсторија во негов стил: Дончиќ со магична асистенција одново го воодушеви кошаркарскиот свет (ВИДЕО)

Објавено

на

Репрезентацијата на Словенија славеше над Италија со 90-71 на пријателскиот меч што се одигра во Трст.

Словенците предводени од НБА ѕвездите Горан Драгиќ и Лука Дончиќ немаа проблеми да го скршат отпорот на „нероаѕурите“ од кои беа подобри во три од четирите четвртини (последната им припадна на Италијанците 23-13).

Потегот на натпреварот го имаше Дончиќ кој одново покажа дека е магионичар и дека има фантастична прегледност, па така во финишот на првиот дел буквално без гледаше го проигра Чебашек кој ја комплетираше акццијата со чиста тројка.

Еве ги останатите потези на Лука кој заврши со 12 поени, 7 скока и 5 асистенции за 24 минути на паркетот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни