Поврзете се со нас

НБА

Мајами и Минесота го заверија пласманот во НБА плејофот

Објавено

на

Фото: twitter.com/MiamiHEAT

Плеј-ин фазата во НБА лигата заврши со победи на Мајами и Минесота и нивен пласман во плејоф завршницата.

Утринава Минесота оствари убедлива победа над Оклахома Сити со резултат 120:95, додека Мајами не погреши пред своите фанови и го совлада Чикаго со 102:91.

Таунс со 28 и Гобер со 21 поен го предводеле тимот на Минесота до важната победа за дополнителни плејоф возбудувања за фановите на Тимвервулвс, додека одбраната го задржала Гилџус-Александер на 22 поени на оваа средба.

Многу понеизвесно било на Флорида каде гостите имале предност во последниот период, но Мајами со фуриозен финиш направил пресврт, победувајќи предводен од Батлер и Штрус, кои постигнале по 31 поен.

Минесота за противник ќе го има Денвер, додека Мајами во првото коло на плејофот ќе се соочи со Милвоки.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни