Поврзете се со нас

Боречки спортови

Магомедов освои бронзен медал на ЕП во Загреб

Објавено

на

Ахмад Магомедов успешно го заврши настапот во категоријата до 79 килограми на Европското првенство во борење слободен стил и донесе бронзен медал за Македонија.

Европскиот шампионат се одржува во Загреб, ова е најголем успех досега на нашите претставници, а Магомедов до него дојде откако во последната борба за бронза го победи Арман Авагјан од Ерменија.

Магомедов славеше со 7:4, додека претходно во репасажот славеше над Шпанецот Рамос со 10:0.

Место во репасажот доби и Расул Шапиев, кој во оваа борба во категоријата до 74 килограми ќе се соочи со Ерменецот Алиханјан.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни