Поврзете се со нас

Балкан

Магдевски и Плоешти се израдуваа на втората победа во 2022 година

Објавено

на

Плоешти на нашиот Андреј Магдевски ја забележа втората победа на третиот натпревар во новата година во првата лига на Романија.

Македонскиот плејмејкер и неговите соиграчи го добија составот на Сибиу со 89-81. Домашиот тим имаше фнтастична прва четвртина по која се стекна со двоцифрена предност, предност која ја одржуваше во вториот и третиот период за да во завршниот има одредени проблеми, но на крајот ја заокружи оваа битка со позитивен резултат.

Хамонд со 21 поен беше најпрецизен, Магдевски пак за 19 минути на паркетот даде 7 поени со 4 скока и 4 асистенции.

Во следната рунда Плоешти кој има учинок 6-9 (победи/порази) ќе го пречека Муниципал Галати.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни