Поврзете се со нас

Балкан

Магдевски блескаше против најдобрата екипа во Романија

Објавено

на

Македонскиот плејмејкер, Андреј Магдевски игра на високо ниво во дресот на Плоешти, а својата одлична форма ја потврди и на пресметката со најдобриот тим во Романија, составот на Клуж.

Клуж во актуелнава сезона е во осумте најдобри во ЛШ на ФИБА што јасно покажува за каков квалитетен тим се работи, но мораше добро да се испоти за да дојде до посауваниот резултат на гостувањето кај Андреј и компанија.

Фаворитот избори триумф од 97-92 и тоа откако завршните десет минути ги доби со 28-21. Магдевски беше најдобар поединец кај Плоешти и за 35 минути уфрли 19 поени со само две промашувања (3/3 за еден, 5/7 за два, 2/2 за три). Тој воедно собра три скока, запиша шест асистенции, две украдени топки и две блокади.

Поефикасен од негов беше само гостинскиот играч Стујарт со 23 кошеви.

Ова за Плоешти беше петти пораз во низа и во моментов со 41 бод е на 9. место на табелата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни