Поврзете се со нас

НБА

Лука со две мајстории за ерупција на публиката во Далас: Прво го испрати Дорт по бурек, а потоа даде магичен кош под прекршок (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/NBAFRANCE

Лука Дончиќ го предводеше Далас Маверикс во победата над Оклахома Сити Тандер од 146:111.

Словенецот беше автор на 32 поени, 8 скока и 9 асистенции за 32 минути на паркетот, а воедно имаше и неколку магични моменти со кои ја крена публиката на нозе.

Дончиќ беше најмногу инспириран во првата четвртина во која на почетокот му одржа лекција на Дорт кој се обидуваше да одигра агресивна одбрана врз него, но Канаѓанецот двапати беше излетан по што беше погодена тројка од домашаната ѕвезда.

Во втората ситуација пак Лука успеа да се пробие и под прекршок да даде неверојатен кош од табла.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни