Поврзете се со нас

Англија

Лук Шо откри какво чудно објаснување добиле играчите од судијата Атвел за недосудениот пенал

Објавено

на

blank

Оле Гунар Солскјер директно се пожали за недосудениот пенал во корист на Манчестер Јунајтед и посочи дека неговиот тим бил оштетен во дербито со Челси, јасно критикувајќи ја одлуката на главниот судија и оние во ВАР собата по евидентното играње со рака на Хадсон Одои.

Офанзивниот играч на Челси ја удри топката со својата рака која беше во неприродна позиција и се чинеше дека Јунајтед сигурно ќе добие пенал, но иако арбитарот Стјуарт Атвел ја гледаше повторената снимка на мониторот, на крајот процени дека нема доволно елементи за најстрога казна.

– Во тој момент, видов дека некој ја удри топката со рака, но бев сигурен дали е Гринвуд или Хадсон. Јас продолжив со игра, не знаев дека ќе има преглед. Не знам зошто ја прекинаа играта ако на крајот немаше пенал.

– Ако не е пенал, зошто тогаш се прекинува играта и се проверува? Судијата дури му порача на Хари Мегваер дека ако досуди пенал за ваква ситуација, ќе предизвика многу реакции во јавноста.

– Мегваер ни порача дека од ВАР процениле дека е пенал, нависитна не знам што одлучи судијата Атвел. Мене ми е нелогично, но нема да се бунам и да плачам за ова. Ќе бидам реален и ќе кажам дека ниту еден тим не направи доволно за да победи, – изјави левиот бек на Јунајтед.

За разлика од левиот бек, Солскјер беше убеден дека таа ситуација треба да биде казнета со пенал, па дури и му објаснуваше на помошникот како топката удри во раката на Одои.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни