Поврзете се со нас

Свет

„Лудакот“ повторно ќе води репрезентација

Објавено

на

Foto:twitter.com/ezgjanalioski

Искусниот аргентински стратег, Марсело Биелса е на добар пат да му се врати на фудбалот со прв ангажман откако ја заврши соработката со Лидс Јунајтед во 2022 година.

Како што стојат работите Биелсе нема да биде активен на клупско ниво, односно одново ќе води репрезентација и тоа од Јужа Америка. Популарниот „El Loco“ (Лудакот) во досегашната кариера имаше селекторски ангажман во Аргентина и Чиле, а сега ќе биде главен во Уругвај.

Се разработуваат последните детали, договорот ќе биде со важност до 2025 година со тоа што се разговара дали истиот ќе може да биде продолжен до 2026 година до СП кое ќе се одржи во САД, Мексико и Канада.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни