Франција

Луда средба со чудесен пресврт на „Луј Втори“: ПСЖ даде четири гола, ама загуби од Монако (ВИДЕО)

Луда средба одиграа Монако и Пари Сен Жермен во вечерниот термин од 21 часот во првата лига на Франција.

Фаворитот во првото полувреме комплетно го надигра домаќинот, Мбапе успеа да даде два гола во 25 и 37 минута за да потоа „светците“ уште двапати ја затресат мрежата на домаќинот, но со помош на ВАР беше контатирано дека тие погодоци не се регуалрни и на пауза се замина со резултат 2-0.

Во вториот дел комплетно се променија работите, германскиот напаѓач Фоланд во 52 и 65 минута се најде на вистинското место и израмни на 2-2. Истиот играч во 84 минута ја искористи грешката на Диало (доби црвен за стартот) за да изнуди пенал кој го реализираше искусниот Фабрегас за конечни 3-2.

Ова за избраниците на Ковач е шеста победа со која се на 2 место на табелата со 20 бода или четири помалку во однос на вечерашниот ривал кој е на врвот во Лига 1.