Поврзете се со нас

Свет

Лоши вести за Оуренсе: Ѓуроски заработил скршеница на тренинг, операцијата минала успешно (Фото)

Објавено

на

Foto:instagram.com/cobsad

Стојан Ѓуроски беше еден од најдобрите во тимот на Оуренсе на последниот натпревар пред шест дена, но неговите соиграчи сега ќе мораат да се навикан без игрите на македонскиот репрезентативец, кој за жал заработи потешка повреда на еден од тренинзите.

Ѓуроски се врати во шпанската кошарка по сезоната која ја имаше во Пелистер, но поради скршеница на раката, тој сигурно нема да игра до крајот на оваа година.

Во официјалниот извештај на Оуренсе се вели дека Ѓуроски заработил скршеница на десната рака на завчерашниот тренинг и итно морала да биде направена операција.

Оперативниот зафат минал успешно, па сега следи период на рехабилитација кој клубот вели дека ќе трае неколку седмици.

– Засега сè ни оди во погрешна насока, но останува еден ден помалку пред да го видиме назад на терените, – гласи објавата на Оуренсе.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни