Поврзете се со нас

ВТА

Лина со нова „чиста“ победа до осумте најдобри во Талин

Објавено

на

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа обезбеди пласман во четвртфиналето на силниот ИТФ фјучерс што се игра во Талин (Естонија).

Лина оствари уште еден триумф во двата сета на овој турнир, овојпат против шпанскиот рекет Андреа Лазаро Гарсија. На Ѓорческа и беше потребен 1 час и 22 минути за да го добие мечот и тоа со 6-3 и 6-2.

Сега Македонаката која воедно е трета носителка може да се фокусира на новиот предизвик кој е против Дебора Киеза од Италија.

Фјучерсот се игра на тврда подлога за награден фонд од 40.000 американски долари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни