Поврзете се со нас

ВТА

Лина не успеа да обезбеди финале во Хамбург

Објавено

на

blank

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа нема да игра во финалето во конкуренција на двојки на ИТФ фјучерсот во Хамбург, Германија.

Ѓорческа и Софија Лансаре од Русија не успеаа да ја минат полуфиналната пречка, а тоа беа четвртите носителки, Кимберли Зиберман (Белгија) и Амандин Ес (Франција). Белгиско-француската комбинација подобро ги користеше брејк шансите (6/7 наспроти 4/8), севкупно освои повеќе поени (66-62) и со 2-0 во сетови (7-5 и 7-5) дојде до финалето на турнирот вреден 25.000 американски долари.

Во завршниот меч за титулата Кимберли и Амандин ќе се соочат со Ана Бондар (Унгарија) и Тереза Михаликова (Словачка).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни