Поврзете се со нас

Германија

Левандовски дојде до 40. гол во оваа сезона, Баерн сигурен во Берлин (ВИДЕО)

Објавено

на

Фудбалерите на Баерн Минхен го оправдаа статусот на фаворити и на гостувањето кај Унион Берлин ја прокнижија 18 сезонска победа во Бундеслигата.

Големиот фаворот ги искористи своите шанси за оваа средба и освари триумф од 2-0 со кој ја врати предноста од четири бода во однос на второпласираниот тим на табелата Борусија Дортмунд. На „баварците“ во првиот дел прво им беше поништен поради офсајд за да во 40 минута погоди од пенал за водство од 1-0.

Ова за Полјакот беше 40 погодок во оваа сезона со што стана прв играч во ваков учинок во Топ 5 лигите во Европа. Овој резултат беше активен на семафорот се до 80 минута кога дефанзивецот Павар со удар со глава ја смести топката на вистинското место за потврда на трите бода.

Интерсно е што Французинот и во првиот дел од шампионатот погоди против истиот противник што значи дефинитивно му одговара Унион Берлин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни