Поврзете се со нас

Англија

Лено го откри скриениот голман во Арсенал: Ако јас добијам црвен картон…

Објавено

на

Германскиот интернационалец во редовите на Арсенал, Бернд Лено откри кој соиграч би бил најдобро решение и би морал да застане на голот ако тој добие црвен картон, а притоа се искористени трите замени.

Според „единицата“ на Арсенал тогаш одговорноста би требало да падне врз најдобриот напаѓач на „топчиите“ Пјер-Емерик Обамејанг кој на дел од тренинзите покажал дека одлично се снаоѓа и меѓу стативите.

-Мислам дека е Обамејанг. Јас навистина не знам за неговиот квалитет како голман – не знам кој би можел да биде најдобар-ама јас многупати го видов Обамејанг како има добри одбрани по тренинзите на предизвиците од слободни удари. Тој леташе. Бев многу импресиониран и тој може да биде добар избор ако јас добијам црвен картон и веќе ги имаме направено трите замени.

-Да не бев голман, ќе играв како стопер. Како прво, не ми се допаѓа трчањето! Како стопер, вие не трчате толку многу како сите останати. Исто така, сакам да предизвикувам, да правам стартови и мислам дека оваа позиција ми одговара, бидејќи јас сум малку повисок како дефанзивец, истакна Лено.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни