Поврзете се со нас

Формула 1

Леклер се избори за пол-позиција во Монца (ФОТО)

Објавено

на

Шарл Леклер ќе тргне од позицијата број еден на утрешната трка за Големата награда на Италија која се вози на легендарната „Монца“.

Членот на Ферари беше најбрз на денешните квалификации, дојде до осмата пол-позиција во оваа сезона и со тоа ги израдува многубројните тифози крај патеката. Второто и третото место денеска ги освоија Макс Ферстапен и Карлос Саинц, но тие се казнети, па така Холанѓанецот утре ќе тргне од 6 позиција, додека Шпанецот од 18 место.

Ова се резултатите од денешните квалификации со тоа што мора да се посочи дека уште некои возачи се казнети, па ќе имаме интересен, нов распоред на стартните позиции што дефинитивно е најава за возбудлива трка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни