Поврзете се со нас

Формула 1

Леклер ќе тргне од првата позиција на трката во Сингапур (ФОТО)

Објавено

на

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол позицијата за утрешната трка за Голената награда на Сингапур.

Леклер се прикажа во најдобро светло на патеката „Марина Беј“, односно за „влакно“ беше подобар од Серхио Перез и Луис Хамилтон или поточно овие тројца ги разделија 0.054 секунди.

Актуелниот лидер и бранител на пехарот, Макс Ферстапен заврши дури осми со што Холанѓанецот беше бесен и лут на неговиот тим. Меѓу најдобрите беа уште Саинц, Алонсо, Норис и Гасли кои завршија пред Макс, односно Магнусен и Цинода кои беа зад членот на Ред Бул и кои ја заокркужија првата десетка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни