Поврзете се со нас

Формула 1

Леклер доби казна пред трката во Монако (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ScuderiaFerrari

Шарл Леклер доби разочарувачка вест од стјуардите на Ф1 трката во Монако и ќе мора да стартува од полоша позиција на утрешната трка.

Возачот на Ферари не успеа да стигне до посакуваната пол-позиција на своето домашно гран-при, а сега ќе оди и три позиции наназад поради инцидентот со Ландо Норис.

Леклер имаше трето најдобро време во квалификациите за уличната трка во Монте Карло, а сега ќе стартува од шестата позиција, бидејќи стјуардите процениле дека го блокирал пилотот на Мекларен.

Истрагата на стјуардите подразбирала прегледување снимки и разговор со возачите, па на крајот било решено дека Леклер непотребно го блокирал Лорис и влијаел на неговиот резултат.

Од одлуката најмногу профитираат Окон, Саинц и Хамилтон, кои ќе одат една позиција нанапред.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни