Поврзете се со нас

НБА

Лејкерси на само победа до големото финале во НБА Лигата

Објавено

на

blank

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс славеа во четвртиот натпревар од финалната серија на Западот против Денвер со 114:108 и стигнаа на само една победа до големото финале во НБА Лигата (3:1).

„Езерџиите“ имаа контрола на резултатот од самиот почеток на натпреварот и истата успеаја да ја одржат до самиот крај.

Најефикасен во таборот на победничкиот тим беше Ентони Дејвис со 34 постигнати поени, додека Леброн Џејмс запиша 26 поени.

Кај противничкиот тим најефикасен беше Џамал Мареј со 32 поени, а него го следеше Џереми Грант кој запиша 17 поени.

Денвер Нагетс и претходно во плеј-оф серијата се враќаше од негатива од 3:1, па затоа Лејкерси  не треба да се опуштаат и да мислат дека се е готово меѓу овие два тима.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни