Лејкерс го реши Хјустон во Тексас, навивачите му скандираа МВП на Леброн (Видео)

lebron

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс славеа во пресметката со Хјустон Рокетс во дербито на вечерва во НБА лигата.

Иако не можеа да сметаат на Ентони Дејвис и Ражон Рондо, „езерџиите“ го решија ривалот од Западот со 124-115. Клучната разлика составот од Лос Анџелес ја направи во третиот период кој го реализираше со 32-17 со што ја презема контролата и не ја испушти предноста во завршниот период.

Одличен беше Леброн Џејмс со 31 поен, 5 скокови, 12 асистенции и 2 украдени топки, а за ова свое издание беше награден од навивачите со скандирање на „МВП“ во „Тојота Центарот“.

Харден и Вестбрук залудно на спротивната страна искомбинираа 69 кошеви.

„Езерџиите“ со учинок 34-8 се на првото место на Западот, додека пак Хјустон за кого ова беше трет пораз во низа е на шестата позиција.

Останати резултати:

Јута-Сакраменто 123-101

Оклахома-Портланд 119-106

Голден Стејт-Орландо 109-95

Минесота-Торонто 112-122

Њујорк Никс-Филаделфија 87-90

Чикаго-Кливленд 118-116

Атланта-Детроит 103-136

Бостон-Феникс 119-123

Бруклин-Милвоки 97-117

Њу Орлеанс-ЛА Клиперс 130-133

Facebook Коментари