Поврзете се со нас

НБА

Лејкерс добија квалитетно засилување од Вашингтон

Објавено

на

foto: https://twitter.com/BleacherReport

Лос Анџелес Лејкерс има доста променливи резултати во актуелнава сезона, па во престојниот период ќе се обиде да повлече некои потези со кои ќе може во продолжението од натпреварувачката 2022/2023 да фати залет, место во разигрувањето за пехарот во НБА лигата.

„Езерџиите“ веќе успеаа да комплетираат еден зделка, размена и тоа со Вашингтон Визардс, операција по која нов член на Лејкерс е најдобриот јапонски играч, Руи Хачимура. Хачимура е висок 204 сантиметри и може да одговори на повеќе позиции, има добар шут за три поени и ќе може да донесе нешто плус во играта на славниот состав од Лос Анџелес.

Вашингтон пак за возврат го доби Кендрик Нан, но и три пика на драфтот од втората рунда.

Руи има бројки од 13 поени и 4,3 скока во оваа сезона за просечни на паркетот 24,3 минути.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни