Легенди на Јувентус и Милан во италијанската Куќа на славни

during the Italian Football Federation Hall of Fame ceremony at Palazzo Vecchio on January 17, 2017 in Florence, Italy.during the Italian Football Federation Hall of Fame ceremony at Palazzo Vecchio on January 17, 2017 in Florence, Italy.

Италијанската фудбалска федерација денеска ги објави имињата на поранешните фудбалски имиња кои ќе станат нови членови на италијанската Куќа на славни.

На списокот годинава се Алесандро Дел Пјеро, поранешниот капитен на Јувентус кој е рекордер на овој клуб според настапите и постигнатите голови, односно Руд Гулит, кој во дресот на Милан освои две европски и три италијански титули, а го доби местото на странски фудбалер во Куќата на славни.

Освалдо Бањоли кој и донесе титула на Верона во 1985 година е тренерот кој ќе биде член на ова избрано друштво, исто како и Бруно Конти кој е одбран меѓу ветераните.

Facebook Коментари