Поврзете се со нас

Италија

Легендарниот Неста ќе води клуб од Серија А

Објавено

на

foto: x.com/ACMonza

Италијанската фудбалска легенда, Алесандро Неста по крајот на активната тренерска кариера одлучи да му се посвети на тренерскиот занает, но досега немаше добиено задача, предизвик во елитните топ 5 лиги на стариот континент.

Сега ќе ја има првата таква можност и тоа во редовите на Монца со која се договори за едногодишна соработка, поточно истиот носи клаузула за дополнителна уште една кампања ако биде обезбеден опстанок во Серија А.

Тој доаѓа на местото на Рафаеле Паладино кој го прифати повикот и замина во таборот на Фиорентина.

Неста досега ги има предводено Интер Мајами, Перуџа, Фрозиноне и Реџана.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни