Поврзете се со нас

Формула 1

Легендарна фотографија со Аиртон Сена ја потврдува неговата тајна на успехот

Објавено

на

Најлошо менаџерираната сезона во историјата на Формула 1 веројатно е онаа во 1994 година, кога по подолга пауза во спортот се случија две фатални излетувања, кои ги однесоа животите на Роланд Раценбергер и Аиртон Сена.

Забраната на системот за активна суспензија од страна на ФИА ги остави болидите претерано брзи, но недоволно стабилни, па дури откако се случија несреќите, беа донесени нови правила со кои се намали зафатнината на моторот и почнаа да се градат побезбедни автодроми со широки зони за излетување.

Но, судбинскиот 1 мај од 1994 година и денес ги потсетува љубителите на Формула 1 на најцрниот викенд во историјата на спортот, кога најчесто се потсетуваат на генијалноста на Аиртон Сена, чиј победнички стил овековечен низ маестрални трки против легенди како Прост, Пике, Менсел, а подоцна и против Шумахер и Хил, му донесе епитет на најдобар во историјата.

Бразилецот беше меѓу првите кои освен возачки способности демонстрираше и други квалитети, пред се во физичката подготвеност, блиската соработка со инженерите за постигнување на идеално штелување на болидот, а за своите перформанси на дождливите трки го доби и прекарот „rain man“.

Она што за денешните пилоти во Ф1 е секојдневие, а се работи за виртуелен тренинг на симулатор пред извесна трка, во минатото беше недостапно за возачите од 20 век. Но, токму една фотографија која деновиве е актуелна на социјалните мрежи, ја открива посветеноста на Аиртон Сена како подготовка за една трка. Наместо симулатор, тој всушност е фотографиран како го вози култниот социјалистички автомобил Лада, на патеката Хунгароринг, тренирајќи за првата трка зад таканаречената „железна завеса“, со што Формула 1 влезе во Источна Европа во 1986 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни