Поврзете се со нас

АТП

Легендарен тенисер се ожени петти пат и тоа во осмата деценија од животот

Објавено

на

Поранешниот романски тенисер Илие Настасе петти пат во својот живот стапи во брак, овој пат со сопруга која е помлада триесет години од него.

Настасе кој е член на друштвото тенисери, победници на повеќе грен-слем турнири, ја организирал свечноста во присуство на мал број луѓе во негово одморалише на романска територија.

Настасе има 73 години, а во кариерата победи на Ју-Ес Опен во 1972 година и Ролан Гарос една година подоцна, поточно во периодот кога неговата нова сопруга, Јоана Симион не била ни родена.

Во овој период од кариерата тој освои уште пет грен-слем титули, но во двојки, односно мешани двојки, а има 45 АТП трофеи во поединечна конкуренција.

Од претходните четири брака, Настасе има четири ќерки и еден син.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни