Поврзете се со нас

НБА

Леброн се обложи со соиграч за време на натпревар, па погоди тројка без гледање (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Составот на Лос Анџелес Лејкерс лесно и убедливо ја доби и втората битка со Хјустон Рокетс во Тексас, овојпат со 117-100.

Гостите од Калифорнија имаа максимална контрола на играта и резултатот од првата до четвртата четвртина со што само уште еднаш потврдија дека тие се екипата кои противниците ќе мора да ја добијат ако го сакаат најважниот трофеј во НБА лигата.

Шест играчи на „езерџиите“ беа двоцифрени, Леброн со 26 и Дејвис со 19 беа најефикасни. На спротивната страна Вуд беше автор на 18 кошеви.

Дуелот во „Тојата Центарот“ воедно донесе и еден необичен момент во кој во главна улога беше Леброн Џејмс. Тој се најде во аголот по што беше преизвикан од соиграчот Денис Шрудер дека не може да погоди.

„Кралот“ го прифати предизвикот, облогот, шутна и погоди тројка без да гледа со што настана ерупција кај соиграчите од клупата.

-Тој ми кажа: Се обложувам дека нема да погодиш. За да го официјализирате облогот или морате да се ракувате или да го погледнете човек во очи. Тој кажа: „Обложи се“. Јас се свртев, го погледнав во очи и  кажав. Договорено, -истакна Леброн.

Останати резултати: Филаделфија- Мајами 137-134, Кливленд- Јута со 87-117, Голден стејт-Индијана 95-104, Бруклин-Денвер 122-116, Оклахома-Сан Антонио 102-112

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни