Поврзете се со нас

НБА

ЛеБрон го собори рекордот на Абдул-Џабар, Лејкерс загубија во историската ноќ (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/Lakers

Леброн Џејмс го собори рекордот на Карим Абдул-Џабар и стана играч со најмногу постигнати поени во НБА лигата.

Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс ја надмина бројката од 38387 поени уште во третиот период на дуелот со Оклахома Сити, но на крајот не изостана разочарувањето поради поразот на оваа средба.

Беше прашање на време кога Леброн ќе го собори рекордот стар 34 години, а на дуелот со Оклахома Сити реализирал 38 поени, два повеќе од тоа што беше потребно за влегување во историјата.

Лејкерс сепак не успеаја да го добијат директниот дуел со ривалот за плејоф позиција, откако не помогнаа ниту 27 поени на Вестбрук, кој бил втор најдобар реализатор.

Гилџес-Александер со 30 поени бил најдобар поединец во редовите на гостинскиот тим.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни