Поврзете се со нас

Европски купови

Лазаров „пукаше“, Нант го елиминираше Фуксе Берлин (ВИДЕО)

Објавено

на

Нант на Кирил Лазаров успеа да обезбеди место меѓу најдобрите осум во Лигата на Европа на ЕХФ и тоа откако во првата нокаут рунда му пресуди на бундеслигашот Фуксе Берлин.

Францускиот претставник славеше на домашен терен со 25-24 за да на реваншот во Берлин биде поубедлив и избори триумф од 33-30 за севкупни 58-54 и битка со Магдебург во следната фаза на ова натпреварување.

Еден од најзаслужните за овој резултат на Нант беше нашиот репрезентативец, капитен и воедно селектор Лазаров кој во реваншот „испука“ пет гола од шест обиди со што беше втор стрелец зад Монар со шест погодоци.

Кај поразените дури четворица ракометари дадоа по пет голови и тоа Андерсон, Марсениќ, Вујовиќ и Линдберг.

Нант ќе се соочи со Магдебург на 26 април и 3 мај.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни