Поврзете се со нас

Италија

Лаутаро влезе во историјата на Интер, „нероаѕурите“ со пресврт ја освоија Кремона (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: https://twitter.com/Inter

Фудбалерите на Интер славеа победа над Кремонезе од 2-1 во вториот натпревар од денешната програма во италијанската Серија А.

Клубот од Милано важеше за фаворит на хартија, статус кој го потврди и на теренот со тоа што мораше да направи пресврт да ги освои трите посакувани бода.

Домаќините го отворија резултатот во 11 минута и со тоа го предвизвикаа поранешниот италијански шампион кој во продолжението одговори преку напаѓачот Лаутаро Мартинез. Аргентинскиот ас реализираше во 21 минута за 1-1, а истиот играч во 65 минута стрелаше за 2-1 со што воедно го постави конечниот резултат.

Со денешните два погодици Лаутаро дојде до бројката од 11 со што стана третиот странец во историјата на Интер кој во најмалку четири сезони имал двоцифрен број на голови во Калчото.


„Нероаѕурите“ со 40 бода се на второто место во шампионат.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни