Поврзете се со нас

Шпанија

Лапорта: Шпанското натпреварување е фалсификувано!

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBarcelona

Жоан Лапорта вчера ја даде првата изјава за случувањата на „Сантијаго Бернабеу“ и истите ги окарактеризира како срамни, но денеска даде уште побрутална изјава и обвини дека со таквите одлуки на судиите се фалсификува шпанското првенство.

Барселона ќе дојдеше на минус четири од Реал Мадрид доколку „кралевите“ загубеа од Алмерија, но сега разликата се уште е седум бода и каталонците ќе мора да чекаат друга шанса за да ја намалат негативата.

– Не смееме да дозволиме поголема фалсификација на шпанското првенство со одлуки како онаа во неделата на „Сантијаго Бернабеу“. Го кажувам ова бидејќи не се работи за грешки само иизминатава недела.

– Ја анализираме оваа тема и заклучивме дека има серија грешки од кои профитирал нашиот голем ривал за титулата. Судиските одлуки одат во прилог на нашиот ривал. Зарем треба да кажам дека сме навикнати на тоа?

– Му го кажав ова и на првиот човек на шпанската фудбалска Федерација. Се обидоа да ме смират, се обидоа да ми објаснат дека судиите не чувствуваат притисок. Имам почит кон судиите, но гледаме раоти кои многу не загрижуваат и ако продолжиме вака, ќе биде многу тешко да ги оствариме целите кои си ги имаме зацртано, – изјави Лапорта во денешното интервју за „Мундо Депортиво“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни