Поврзете се со нас

Шпанија

Лапорта најави на кои три позиции ќе се засили Барселона: Направивме студија со Ханси Флик

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBarcelona

Жоан Лапорта вчера откри дека го отпуштил Чави поради тренерот неочекувано побарал радикални промени во првиот тим на Барселона, нешто што целосно се косело со неговите замисли, но и оние на спортскиот директор Деко.

Лошата финансиска ситуација го оневозможува клубот да биде преактивен на трансфер пазарот, па така Барса мора да се потпре на тоа што го има и Лапорта не најави големи промени во тимот.

Ханси Флик прифатил да го извлече максимумот од актуелниот тим со две или три важни засилувања, а Лапорта сега откри кои три позиции се приоритет во неговите замисли.

– Не е потребно да имаме големи продажби, но исто така не планираме да правиме големи промени. Има неколку позиции кои ги простудиравме со Ханси Флик.

– Кристенсен играше како последен играч за врска и тоа е позиција на која сакаме да донесеме засилување. Исто така, ќе ни се приклучат играчи од младинскиот тим како Касадо. Исто така, мислам дека ни недостасува едно класично крило и најверојатно ќе бараме засилување во одбрана, – најави Лапорта.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни