Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Ландин забележа клучна одбрана, Кил го елиминира ПСЖ од ЛШ (ВИДЕО)

Објавено

на

Германскиот ракометен прволигаш Кил е последниот патник на завршниот турнир во Лигата на шампионите и тоа откако вечерва по еден супер возбудлив и неизвесен меч славеше над Пари Сен Жермен со 33-32.

Првата средба во Франција заврши со резултат 30-30, па тоа беше една најава за реваншот кој донесе голема драма, борба и клучна одбрана на Ландин со звукот на сирената за пласман на „зебрите“ на Ф4 во Келн.

Во првиот дел подобри беа избраниците на Раул Гонзалес со 19-17, второто полувреме и припадна на четата на Јиха со 16-13 со тоа што последниот напад на средбата го имаа гостите преку Стеинс кој се обиде да го изненади Ландин со ниска топка, меѓутоа Данецот го прочита, жива ја фати топката за победа и големо славје на домашниот тим и навивачи.

Ремили со 8 погодоци беше прв стрелец на натпреварот, еден помалку даде Магнус Ландин Јакобсен.

Претходно па Барселона по вторпат беше подобра од Флензбург (27-24) и со тоа им се приклучи на Веспрем и Виве Киелце кои вчера го потврди билетот за завршницата во ЛШ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни