Поврзете се со нас

Европски првенства

Кузмановски: Ти благодарам капитену, без тебе ќе биде уште потешко

Објавено

на

blank

Македонската репрезентација ја победи Швајцарција во Шафхаузен (25-23) и на тој начин си ги отвори вратите кон пласман на Европското првенство во 2022 година.

Кире Лазаров со шест голови одново го предводеше националниот тим, па по средбата бекот Филип Кузмановски имаше една емотивна, искрена изјава наменета токму за капитенот за се што прави за репрезентацијата на 40 години.

-Ова е многу важна победа за нас. Многу ни е важен континуитетот на големите натпреварувања. Голема благодарност до нашиот капитен што ни помага на овие години. Со него ни е тешко, без него ќе ни биде уште потешко, -рече Кузмановски  за „Балкан Хендбол“.

Во однос пак на нашата ракометна иднина без Лазаров, членот на Хановер е оптимист и верува дека се ќе биде во ред

-Јас сум оптимист. Потребно ни е време. Не е лесно, притисокот е голем, -истакна Филип.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни