Поврзете се со нас

Европски првенства

Кузмановски посочи што било пресудно за поразот од Словенија: Самите сме виновни

Објавено

на

За „Дерби“ од Унгарија,
Ристе Влахов

Филип Кузмановски беше еден од најдобрите поединци во македонската ракомента репрезентација на отворањето на Европското првенство, бидејќи придонесе во дефанзивен, но и во офанзивен план со петте постигнати гола во мрежата на Словенија.

Македонскиот бек даде доста важни гола во моменти кога се враќавме во игра во второто полувреме и беше главен креатор на играта во напад, па по мечот и поразот кој носи измешани емоции, призна дека ќе му биде потребно еден ден за да спласнат импресиите и да даде поточен коментар за воведниот натпревар со Словенија.

– Искрено, немам коментар, уште сум под еуфорија бидејќи верував во победа над Словенија. Да не направевме технички грешки, ќе победевме. Добро е што покажавме дека можеме, овие млади играчи навистина можат.

– Отсуството на Кире беше хендикеп за нас, капитенот многу ни фали во играта, но ние се боревме и на крајот сами се си виновни што загубивме.

– И покрај тоа, главите горе, да ги поправиме техничките грешки на следните два натпревари и да одиграме уште поборбено. Ова е добра репрезентација, ние сме млад тим и трчаме 60 минути напред-назад. Видовте дека можеме да играме, оваа млада генерација докажа дека може, да анализираме каде погрешивме и да се поправиме. Нема простор за разочарување, одиме на следниот меч да го дадеме максимумот, – изјави Кузмановски.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни