Поврзете се со нас

Свет

Куртоа се пожали за третманот во родната земја: Преживеав цунами во Реал Мадрид, а сега…..

Објавено

на

blank

Тибо Куртоа се етаблираше како сигурен стартер во првиот тим на Реал Мадрид и ги надмина сите непријатни ситуации кои ги имаше за врема на проблематичниот старт во „кралскиот клуб“, каде сега се чувствува многу поценет и почитуван отколку во својата родна земја.

Куртоа смета дека белгиските медиуми и водечките луѓе во Белгија во последно време го потценуваат неговиот квалитет надвор од репрезентацијата, а како пример го посочи последниот избор на спортист на годината во оваа земја.

– Можам да сфатам и да го прифатам тоа што на Лукаку му ја дадоа наградата за најдобар белгиски играч кој игра во странство, но мислам дека и јас заслужувам почитн. Не бев ниту номиниран за спортист на годината, тоа е смешно. Искрено, во овој момент чувствувам дека сум повеќе ценет во Шпанија, отколку во Белгија.

– Не заборавајте, јас тука во Реал Мадрид преживеав цунами, жестоки критики на почетокот и го надминав сето тоа. Сега, сите аналитичари сметаат дека Лукаку е далеку подобар од мене.

– Кога играв во Атлетико, цело време добивав пофалби во родната земја, бев избран и за играч на годината, но сега работите се променија. Се што правам во Реал, за нив изгледа нормално, ништо посебно. Изгледа дека тоа што играм во најголемиот клуб во светот се претвори во обична работа во мојата земја, – потенцира Куртоа во интервјуто за белгиски „ХЛН“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни