Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Куртоа прозва шпански судија за ВАР одлуката на дуелот меѓу Сити и Лајпциг (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/realmadrid

Реал Мадрид се најде меѓу најдобрите осум екипи во Лигата на шампионите и ќе ја очекува ждрепката за четвртфиналето, а Карло Анчелоти и Тибо Куртоа во своите изјави по дуелот коментирале и детаљ од друг натпревар во истата елиминациска фаза.

Се работи за дуелот Манчестер Сити-Лајпциг на кој домаќините добија пенал по реакцијата од ВАР собата, а поради играње со рака на еден од гостинските фудбалери. Анчелоти потенцирал дека таквата одлука е недозволива во натпреварување како ЛШ, а Куртоа отишол подалеку прозивајќи го ВАР судијата, Шпанецот Ернандес Ернандес.

– Вчера Ернандес Ернандес беше во ВАР собата и го повика судијата (Винчиќ) за тоа играње со рака на гостинските фудбалери.

– Тоа е истиот судија кој беше повикан од ВАР на дербито со Атлетико за многу поочигледно играње со рака (Фелипе), а тогаш не досуди ништо. Би сакал да го прашам зошто?, – изјавил Куртоа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни