Поврзете се со нас

Шпанија

Куртоа: Ми се допаѓа стилот на Перез, тој е многу близок со нас

Објавено

на

Foto:twitter.com/realmadrid

Тибо Куртоа веќе пет години е дел од Реал Мадрид, а како што засега стојат работите уште долго ќе биде тука со оглед на тоа што е неприкосновен на голот на „кралевите“, односно е играч кој има значајна улога во екипата и остварените успеси во изминативе сезони.

Белгиецот одлично се чувствува во Мадрид и притоа е среќен и задоволен што Реал го води човек како Флорентино Перез.

-Добро се разбирам со Флорентино. Тој е шефот и сака да победуваме. Ми се допаѓа неговито стил, многу е близок со нас. Не пропушта ниту еден меч, тоа не сум го видел кај некој друг лидер. Тој бара многу од нас, но е одличен претседател. Тој постигна сè. Ние не испраќаме пораки на телефон, но разговараме пред и по натпреварите. Во ложата секогаш оди да разговара со Мишел, како и со другите семејства на играчите. Да, тој секогаш ме поздравува, многу е љубезен. Прави да се чувствувате пријатно. Секако го поканивме на нашата свадба и се надеваме ќе може да дојде, -вели Тибо и додава:

-Имав среќа што играв во големи тимови како Атлетико и Челси, но Реал Мадрид е најдобриот клуб во светот. Каде и да одите, сите ве поздравуваат и ве поздравуваат ако сте освоиле трофеј. Овде нивото е различно, -порача Куртоа кој посочи дека е најблизок со Валверде, Алаба и Васкез.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни