Поврзете се со нас

Шпанија

Куртоа: Јас не реков дека Реал треба да биде прогласен за шампион

Објавено

на

Првиот голман на Реал Мадрид, Тибо Куртоа уште еднаш се прознесе, дообјасни за изјвата која ја даде пред неколку денови, а се однесува на прашањето околу шампионот во Шпанија.

Куртоа истакна дека нема да биде фер и спортски Барселона да ја добие титулата ако шампионатот не продолжи, односно дека тие биле подобри од каталонците иако тоа не го покажува табалета на која тие се на второто место со минус два во однос на вечниот ривал.

Куртоа: Покажавме дека сме подобри од Барселона, ситуацијата во Примера не е како во Премиер лигата

Таа изјава предизвика реакции, па Куртоа сега уште еднаш се дообјасни.

-Во ниту еден момент не кажав дека Реал треба да биде прогласен за шампион. Ако лигата заврши, ние сме во подобра позиција и покрај поразот од Бетис. Ако ги одиграме останатите 11 мечеви јас сум убеден оти мојот тим ќе ја освои лигата, -порача голманот.

Воедно првотимецот на „кралевите“ е среќен што конечно се вратиле на тренинзите.

-Беше добро што се вративме на тренинг. Беше чудно, различно, но чувството на трева и тренинг е подобро од ништо, -заклучи Белгиецот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни