Поврзете се со нас

АТП

Куриер: Се надевам Надал нема да помине како Федерер

Објавено

на

Foto:twitter.com/LaverCup

Рафаел Надал е на добар пат да се врати на големата сцена што е навистина убава вест за овој спорт и сите тениски фанови.

Шпанецот  е во „аут“ од Австралија Опен и поради повредата пропушти голем број на настани, турнири, но сега е во последната фаза од рехабилитацијата и самиот тој најави дека во брзо време ќе го објави планот за враќањето и кога ќе го има вистинскиот предизвик.

Времето ќе покаже во каква форма, ритам е Надал и дали може да се врати, биде на највисоко ниво, поточно биде конкурентен за пехарот. Поранешниот светски рекет број еден, Џим Куријер е среќен што Рафа сподели позитивни вести, ама е внимателен во прогнозите.

-Она што се надевате е да не го видиме она што му се случи со Федерер. Знаете дека и Рожер работеше напорно за да се врати, а кога беше подготвен, имаше еден лош потег, и тоа беше навистина крај за него. И покрај тоа големината на Федерер го натера да игра во четвртфиналето на Вимблдон. Да се ​​надеваме дека нема повторно да го видиме тоа сценарио. Да го видиме Рафа повторно на теренот, особено на Ролан Гарос, такво нешто е добредојдено, -истакна Американецот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни