Поврзете се со нас

Германија

Куп-шок за „милионерите“: Борусија играше со најсилен состав, но загуби од второлигашот Ст. Паули (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/fcstpauli_EN

Ст. Паули е на првото место во втората германска Бундеслига, а оваа вечер покажа дека тоа е така со причина, бидејќи елиминираше еден од главните фаворити за титулата во Купот.

Лидерот во втората германска Бундеслига вечерва ја елиминираше Борусија Дортмунд во осминафиналето на ДФБ Покал купот, па по елиминацијата на Баерн Минхен, најмасовното натпреварување во Германија остана и без вториот фаворит.

Ст. Паули денеска го искористи своето извонредно прво полувреме за да го шокира фаворитот, кој мора да се напомене дека играше во најсилен состав и со сите свои ѕвезди во првиот тим.

Ерлинг Халанд,  Ројс, Азар, Белингем, Брандт и останатите беа во стартната постава, но ниту со таков распоред на силите, гостите не успеаја да ја оправдаат фаворитската улога.

Домаќинот поведе со голот на Аменидо, Витсел си постигна автогол пред крајот на првиот дел, а во второто полувреме, недоволен беше голот од пенал на Халанд за целосно враќање на Борусија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни