Поврзете се со нас

Македонија

Куманово го крена трофејот во Купот на Македонија

Објавено

на

Ракомерките на Куманово славеа над ЖРК Вардар со 28:18 во финалниот меч во Купот на Македонија.

Кумановки го потврдија статусот на фаворитки и успеаа да го одбранат трофејот кој го освоија пред две години. Првиот дел донесе далеку подобра, поизедначена игра во која Куманово се избори за предност од 12-9 во салата Автокоманда во Скопје.

Продолжението донесе компметна доминаци на сега веќе новиот шампион, вардарки не можеа да го пратат ритамот на противникот и сосема заслужено трофејот заврши во рацете на Кумановки во чии редови најдобар стрелец беше  Јануловска со шест гола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни