Поврзете се со нас

АБА лига

Куманово едно полувреме рамноправен со шампионот, Кожув ја доби битката со ТФТ

Објавено

на

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја забележаа 15. победа во 17 натпревар во најсилната домашна конкуренција и тоа на гостувањето кај Куманово.

Домаќините беа одлични во првиот дел, комплетно рамноравни со шампионот и најдобра потврда за тоа е водството на паузата од 41-40. Меѓутоа во вторите 20 минути ситуацијата беше сосема поинаква, избраниците на Николиќ одиграа на многу повисоко ниво на двете страни на теренот и на крајот дојдоа до триумф од 88-68.

Кук со 17 и Стојановски (Дамјан) со 14 поени беа лидери кај победникот, најрасположен за игра кај кумановци беше Марјановиќ со 21 кош.

Во Гевгелија пак Кожув го надигра ТФТ со 82-72. Четата на Јончевски покажа далеку повеќе на овој дуел, доби три од четирите четвртини со тоа што вистински лидер беше Гордон со 32 поени. Двоцифрени беа уште Братож (15), Колев (14) и Ризвиќ (10).

Во ТФТ, Мекбраер даде 15, Батрик 14, а Костоски уште 13.поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни