Поврзете се со нас

Европски првенства

Куман со офанзивна формација сака да ја реши Романија (ФОТО)

Објавено

на

foto: x.com/OnsOranje

Холандија и Романија ќе го дадат претпоследниот патник во четвртфиналето на Европското првенство, односно една од овие две селекции ќе се соочи со Австрија или Турција во наредната фаза на натпреварувањето.

„Лалињата“ иако не блескаат на турнирот важат за фаворити на соочувањето во Минхен во кое селекторот Роналд Куман избра офанзивна формација 4-3-3 во која главните напаѓачи Гакпо, Депај и Бергвајн дефинитивно ќе имаат помош од Симонс.

Романците пак почнуваат со 4-1-4-1 што значи ќе имаат формација која ќе може да се движи, трансформира и да биде опасна кон голот на противникот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни