Поврзете се со нас

Светски првенства

Кудус расположен за голови, Гана ја оствари првата победа во Катар

Објавено

на

Фото: twitter.com/FIFAWorldCup

Гана испушти сериозна предност во дуелот со Јужна Кореја, но на крајот постигна уште еден гол за победа со резултат 3:2 на Светското првенство во Катар.

Африканската селекција излезе како победник во интересниот меч кој го отвори на подобар начин, со голот на Салису во 24. минута.

Десет минути Кудус ја зголеми предноста, па Гана замина на полувреме со предност 0:2, нешто што подоцна се покажа дека не е доволно за мирно продолжение.

Корејците постигнаа два гола за четири минути преку Чо Гуе-Сунг и се вратија во натпреварот, но немаа сили за целосен пресврт.

Наместо тоа, Кудус со вториот гол во 68. минута донесе нова предност за Гана, фактички поставувајќи ги конечните 2:3 и потврдувајќи го првиот триумф на неговата селекција.

Гана во последното коло ќе игра со Уругвај, додека Корејците остануваат на еден освоен бод и ќе се сретнат со Португалија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни