Поврзете се со нас

Шпанија

Кројф за можниот кам-бек на Меси во Барселона: Соништата се бесплатни, но фудбалерите не се!

Објавено

на

Лионел Меси е во последната година од договорот со Пари Сен Жермен, па затоа често се говори за неговата иднина и опциите кои се во игра за него во 2023 година.

Една од нив е да ја продолжи соработката со „светците“, друга е да заигра во МЛС лигата, а како трета се споменува Барселона. Многу добро е приказната на Лео со шпанскиот великан и како тие беа принудени да се разделат во 2021 година, па медиумите со помош на некои изјави на претседателот Жоан Лапорта создадоа атмосфера за можен кам-бек на аргентинскиот репрезентативец.

Меѓутоа како што што минува времето станува се појасно дека тоа е невозможно од финансиски причини и тоа го потврди и директорот Жорди Кројф кој беше многу искрен на оваа тема.

-Кога зборуваме за Меси, има многу прашања, како што е (финансискиот) фер-плејот. Соништата се бесплатни, но фудбалерите не се. И не се работи само за Меси, туку општо, цел пазар е таков. Кога ќе помислам на Меси, се потсетувам на моето семејство и на татко ми. Кога двајца великани меѓусебно се прават големи, важно е приказната да заврши со последна прегратка. Како? Кога? Не знам, но можам да кажам, од мое искуство, гледајќи го татко ми, дека таа последна прегратка беше важна и за него и за Барса. Не секогаш покажуваше чувства кон такви работи, а имаше бунтовен и остар карактер. И се помири со Барса… Вау!

-И мислам дека кога е Меси во прашање, важно е еден ден и тој да ја имаа таа последна прегратка, бидејќи и двајцата (Меси и Барса) го заслужуваат тоа и двајцата треба да се потрудат да го остварат тоа, порча Кројф за „Спорт“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни