Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Кристијансанд одново е број еден во Европа (ВИДЕО)

Објавено

на

Ракометарките на Вајперс Кристијансанд се старо-новите шампионки во најквалитетното европско натпреварување Лигата на шампионите и тоа откако во финалето славеа над Ѓер со 33:31.

Норвешкиот претставник успеа да ја одбрани титулата на завршниот турнир во Будимпешта и тоа против домаќинот кој на хартија важеше за фаворит за триумф на оваа средба.

Сепак теренот не признава фаворити, тоа мора да се потврди или во случајот Кристијансанд покажа поквалитетна игра, повисоко ниво и се избори за ново славје на најголемата сцена.

Јерабкова со седум гола беше најефиксна кај победниците, додека кај Ѓер прв стрелец беше Ане Мете Хансен (шест гола).

Во борбата за третото место Мец го надигра Есбјерг со 32-26.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни