Поврзете се со нас

Свет

Кристијано: Лигата во Саудиска Арабија не е како Премиер лигата, но за пет години ќе стане……

Објавено

на

Foto:twitter.com/AlNassrFC_EN

Кристијано Роналдо призна дека оставил тежок период зад себе поради болната разделба која ја имаше со Манчестер Јунајтед, со напомена дека целата таа епизода направила да стане подобар и посилен човек.

Славниот голгетер стана слободен агент откако го раскина договорот со клубот од „Олд Трафорд“ и направи трансфер во Ал Наср, па иако многумина го гледаа тој потег со големо потценување, Португалецот смета дека лигата во Саудиска Арабија веќе е доволно конкурентна, а за неколку години прогнозира дека ќе биде и меѓу топ пет во светот.

Роналдо во овој момент се насочува кон репрезентативните обврски откако доби повик од Роберто Мартинез, но од прес-конференцијата пред Лихтенштајн воглавно зборувал за првите импресии кои му ги оставило првенството во Саудиска Арабија.

– Лигата во Саудиска Арабија е многу конкурентна. Нема да ве лажам, не е силна како Премиер лигата, но морам да потенцирам дека сум изненаден, и тоа навистина позитивно.

– Квалитетот е добар и за пет, шест, или седум години, саудиската лига ќе биде четврта или петта најсилна лига во светот, – прогнозира Роналдо.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни