Поврзете се со нас

Италија

Креспо направи анализа со јасен заклучок: Тој е подобро решение за Милан

Објавено

на

foto: x.com/DuhailSC

Милан е во потрага по нов наследник, играч кој ќе може да помогне да се пополни празнината која настана со заминувањето на Оливие Жиру во Соединетите Американски Држави.

Долго време во јавноста Џошуа Зиркзе од Болоња важеше за јасен фаворит на „росонерите“ за таа позиција, но во последно време се говори и за опцијата Ромелу Лукаку, па легендарниот Ернан Креспо направи анализа и од свој агол посочи кое е подобро решение за великанот во овој момент.

-Зиркзе е играч за иднината, додека Лукаку изгледа како повеќе да одговара на моменталната ситуација. Искрено кажано, Холанѓанецот има огромен простор за подобрување, додека веќе ги знаеме квалитетите на ветеранот. Не се сите централни напаѓачи исти, исто како што јас не бев сличен на Габриел Батистута, поради што можевме да играме заедно за Аргентина.

-Зиркзе сака да се поставува длабоко и да има дијалог со своите соиграчи, но има и силна физичка подготвеност за заштита на топката. Лукаку е повеќе старомоден, не на негативен начин, физички моќен. Тој е смртоносен при контра-напад и ја диктира топката за да го придвижи целиот тим. Прашањето е дека на Милан му требаат голови веднаш, а навивачите на Сан Сиро немаат време да чекаат.

-Зиркзе имаше добра сезона во Болоња со 11 гола, додека Лукаку не беше толку остар во Рома, но ако физички е во добра форма, тогаш гарантира голови. Не знам како Џошуа би се справил со толку голем клуб и стадион. Болоња не е Милан. Лукаку е повеќе навикнат на таа фаза.

-Ако крилните напаѓачи се Кристијан Пулишиќ и Рафаел Леао, тогаш Лукаку е совршен за да стигне до крајот на нивните нафрлувања. Зиркзе претпочита да ги заврши овие триаголници и дијалогот со своите соиграчи. Со оглед на тоа како играа тимовите на Фонсека во минатото, можеби Белгиецот повеќе одговара. Како заклучок, мислам дека за денешниот Милан, можеби Лукаку повеќе одговара од Зиркзе, -порача Ернан во анализата за „Газета Дело Спорт“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни