Поврзете се со нас

Свет

Крај на една блескава кариера: Летечкиот Сигурдсон му кажа збогум на ракометот

Објавено

на

Летечкото исландско крило, Гудјон Валур Сигурдсон одлучи да и стави крај на својата блеската ракометна кариера.

Сигурдсон во август годинава ќе наполни 41 година, па донесе одлука тука да запре и да и остави простор на новата генерација да се докажува, напредува и да проба да го замени. Гудјон изминативе две децении дефинитивно е едно од најпрепознатливите лица во ракометот, ас кој беше еден од најдобрите на позицијата лево крило.

Неговата биографија и клубовите во кои настапуваше (РНЛ, Кил, Барселона, ПСЖ) доволно говорат дека неговото име ќе остане запишано со големи букви во светот на овој спорт.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни