Поврзете се со нас

АТП

Ковид правилото на Вимблдон донесе конфузија и кај Надал: Не знаев дека може да играте позитивен….

Објавено

на

Foto:instagram.com/rafaelnadal

Матео Беретини самиот се отпиша од настап на Вимблдон поради влошена здравствена состојба, но неговото соопштение до јавноста отвори и огромна дебата во јавнсота, бидејќи Италијанецот всушност можел да се натпреварува на Вимблдон и покрај тоа што има позитивен Ковид тест.

Во своето објаснување, Беретини потенцира дека можел да игра, но не сакал да ги загрози останатите противниците кои учествуваат на теренот, што јасно говори на тоа дека можел да ги заобиколи стандардните протоколи како вакциниран тенисер.

Ова прашање беше тема на разговор и на прес-конференцијата која ја одржа Рафаел Надал по победата над Серундоло од 3:1, па конфузијата во Лондон е до толку голема, што и најтрофејниот грен слем шампион не знае точно што се бара од организаторите на Вимблдон.

– Кога се изговоруваат толку чувствителни работи, лесно е да се создаде конфликт. Информацијата која јас ја имам, а не знам дали е точна, е тоа дека играчот може да одлучи дали да се тестира, или не. Значи неговата е одлуката дали ќе се тестира, но ако биде позитивен, јас тоа што го знам е дека не може да игра.

– Ви сега ми велите дека можеш да продолжиш иако си позитивен, но навистина не знам, не би навлегувал јас во тоа. Јас само знам дека само можел да одлучиш дали да се тестираш доколку не се чувствуваш добро. Јас се чувствувам добро и жал ми е за Беретини. Тој освои два турнири при загревањето на Вимблдон и беше еден од фаворитите, – изјави Надал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни